Pracownicy Silva wzięli udział w kursie brakarskim, którego celem było nabycie umiejętności oceny jakości surowca drzewnego – a szczególnie drewna okrągłego – i jego klasyfikacji zgodnie z obowiązującymi normami. Szkolenie przeprowadzono w dwóch miejscach – w Szczecinku i Mielcu dla łącznie 20 osób.
Zajęcia prowadzone były przez fachowców i praktyków, którzy doskonale wiedzą, jak rozpoznać wady drewna. Szkoleniowcy przekazywali również informacje, jak skutecznie przeprowadzać proces reklamacji surowca drzewnego i odróżniać surowiec pełnowartościowy od takiego, który może być przeznaczany na cele energetyczne.
Całość podzielono na część teoretyczną i praktyczną. Pierwszą z nich był cykl wykładów z zakresu gospodarki leśnej, budowy drewna drzew iglastych i liściastych, wad drewna okrągłego, szacunku brakarskiego drzew na pniu, a także klasyfikacji surowca drzewnego oraz konserwacji drewna. Uczestnicy mieli okazję szczegółowo zapoznać się z wszystkimi zagadnieniami, utrwalić lub poszerzyć swoją wiedzę i poznać nowe obszary teorii zarządzania lasami.
Natomiast w terenie i z pomocą Lasów Państwowych zrealizowano zajęcia praktyczne. Najwięcej czasu spędzono na placu manipulacyjnym, gdzie LP udostępniły kilkadziesiąt sztuk dłużyc różnych gatunków drzew. Tam uczono się rozpoznawania i pomiaru wad drewna oraz klasyfikacji i manipulacji tego surowca. Leśne wyprawy bardzo podobały się kursantom, ponieważ mieli okazję obcować z drewnem w jego naturalnym środowisku, dzięki czemu ćwiczenia przeprowadzane były efektywniej i z lepszym zrozumieniem.
Kurs trwał trzy weekendy, czyli dziewięć dni i zakończył się egzaminem – również w podziale na część praktyczną i teoretyczną. Po zweryfikowaniu wiedzy i umiejętności uczestników nadawano III klasę brakarską. Kurs pozytywnie zakończyli wszyscy uczestnicy, z czego zarówno organizatorzy, jak i szkoleniowcy są bardzo dumni.