Aby chronić środowisko, Silva od lat realizuje europejski program „Unia bez odpadu”, który promuje recykling drewna. Unijny program zaleca, by przedsiębiorstwa produkowały w tzw. obiegu zamkniętym z jak najmniejszą ilością odpadów oraz przy ponownym wykorzystaniu tych, które powstają w procesie produkcji.
Drewno recyklingowe, które wykorzystywane jest do produkcji płyt drewnopochodnych, to drewno poużytkowe (np. palety, drewniane opakowania itp.) i jednocześnie surowiec, sklasyfikowany przez ustawodawcę w siedmiu grupach. Drewno jest m.in. pozbawiane zanieczyszczeń i rozdrabniane w specjalnych urządzeniach do postaci zrębki drzewnej.
Kontrole tego surowca podlegają ścisłym regułom i są prowadzone na kilku etapach wewnątrz firmy jak również przez powołane do tego instytucje państwowe.
Zrębka uzyskana w procesie recyklingu nie odbiega jakościowo od surowca uzyskiwanego
z drewna okrągłego. Jest wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości i przyjaznej środowisku płyty wiórowej.
Najwięksi producenci mebli na świecie wymagają od producentów płyt drewnopochodnych deklaracji, że w ciągu najbliższych lat udział surowca z recyklingu w produkcji płyt wyniesie minimum 70-90 %. To oznacza, że należy zintensyfikować zakupy tego surowca również poza granicami Polski. Recykling to duża oszczędność i korzyść ekologiczna. Do wysuszenia drewna poużytkowego zużywa się zdecydowanie mniej energii, niż do wysuszenia zrębki z drewna okrągłego z lasu, bo zawiera ono znacznie mniej wody. Taka produkcja ma znikomy wpływ na środowisko.
Korzyści z recyklingu
1. Produkcja w obiegu zamkniętym.
2. Wielokrotne wykorzystanie surowców pierwotnych – ochrona lasów.
3. Ograniczenie zużycia energii do produkcji.
4. Ochrona środowiska poprzez obniżenie emisji w związku z mniejszą wilgotnością drewna poużytkowego (recyklingu).